RTG pantomograficzne / panoramiczne

Pantomografia to badanie rentgenowskie powszechnie stosowane głównie w stomatologii zachowawczej, chirurgii, ortodoncji , stomatologii estetycznej , laryngologii czy ortopedii obejmujące obszar twarzoczaszki.
Radiografia panoramiczna pozwala lekarzom powyższych dziedzin na precyzyjne diagnozowanie i planowanie leczenia. Badanie umożliwia identyfikację wszelkiej maści chorób jamy ustnej jak również wad zgryzu.

W dziedzinie stomatologii i diagnostyce laryngologicznej to badanie również ma kluczowe zastosowanie – pozwala na ocenę szerokości i długości kanałów zęba , zatok przynosowych , stanu ślinianek, obecności próchnicy, przegrody międzyzębowe, a także struktury zęba, takie jak szkliwo, zębina, miazga, wierzchołki zęba, oraz obecność stanów zapalnych. Dodatkowo, umożliwia ocenę grubości kości żuchwy i szczęki.

Zdjęcie RTG Pantomograficzne służy jako zdjęcie przeglądowe jamy ustnej stosowane przez lekarzy stomatologów, dentystów, przy orzeczeniu o braku ognisk zapalnych oraz jako dokument do zabiegów operacyjnych i w leczeniu onkologicznym.

– Wskazanie do badania RTG panoramiczne, pantomograficzne, panorama
– Jak wygląda badanie RTG panoramiczne, pantomograficzne, panorama?
– jaka jest cena RTG pantomografii, panoramiczne, panoramy? ile kosztuje RTG
panoramiczne, pantomograficzne, panorama ?
– Co to jest RTG panoramiczne, pantomograficzne, panorama) zębów
– Na czym polega badanie RTG panoramiczne, pantomograficzne, panorama?
– ile trwa RTG panoramiczne, pantomograficzne, panorama
– czy trzeba przygotować się do badania RTG panoramiczne, pantomograficzne,
panorama
– Gdzie wykonać RTG panoramiczne, pantomograficzne, panorama

RTG pantomograficzne, panoramiczne, panorama to zdjęcie rentgenowskie szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok obocznych nosa, tzw. przynosowych, zębów, wierzchołków zębów i struktury kostnej oraz śluzówki. Zdjęcie pantomograficzne, panoramiczne, panorama, to zdjęcie zewnątrzustne, Wykonuje się je przy użyciu specjalnego aparatu do zdjęć panoramicznych, pantomograficznych, jest to zdjęcie radiologiczne przy użyciu promieniowania elektromagnetycznego inaczej mówiąc jonizującego, promieniowania rentgenowskiego. Obecnie stosowane aparaty rentgenowskie ograniczają dawkę promieniowania rentgenowskiego, tak więc dawka promieniowania jest niewielka ograniczona tylko do zakresu: zębów, szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok przynosowych. RTG pantomograficzne, panoramiczne, panorama, można wykonać w 4 pozycjach, zdjęcie RTG pantomograficzne, panoramiczne, panorama, zdjęcie RTG klasyczne AP, zdjęcie segmentowe zębów, zatok obocznych nosa, stawów skroniowo-żuchwowych Dzięki projekcji przednio-tylnej zdjęcia pantomograficznego, panoramicznego widać zgryz pacjenta, zatoki: czołowa i zatoki oboczne nosa, tzw. przynosowe. kości twarzy, łuki zębowe szczęki i żuchwy, kąty żuchwy, wierzchołki korzeni zęba, zębów, Radiogram ukazuje również wady zgryzu, wady układu stawów skroniowo-żuchwowych, stosuje się zdjęcie RTG pantomograficzne w leczeniu stomatologicznym, dentystycznym, ortodoncji, dokumentuje zmiany przed i po leczeniu stomatologicznym, ortodontycznym, chirurgicznym, pozwala zaplanować zabiegi stomatologiczne, ortodontyczne, chirurgiczne, ukazuje wzrost i zmiany w obrębie twarzoczaszki, oraz wady rozwojowe, i wiek kostny. Zdjęcie pantomograficzne, panoramiczne wspomaga lekarza stomatologa, dentystę, ortodontę w leczeniu stomatologicznym, dentystycznym, ortodontycznym w wykonaniu badania przeglądowego jamy ustnej, przeglądu stanu uzębienia, przeglądu pojedynczego zęba, ocenę wierzchołków korzeni zęba w celu przeprowadzenia leczenia kanałowego tzw. endodoncja, określenie ilości kanałów zęba, do reendodoncji, ponownego leczenia kanałowego zębów, w leczeniu próchnicy zębów, określeniu kamienia nazębnego, wypełnienia zęba, w stomatologii estetycznej oraz do zakładania biżuterii nazębnej. RTG pantomograficzne, panoramiczne nie jest wskazane u kobiet w ciąży, chyba że, jest to absolutnie konieczne i konieczność taka będzie potwierdzona wpisem lekarza stomatologa, dentystę.

Badanie RTG przeprowadza dyplomowany elektroradiolog, Ubierze Cię w osłonę radiologiczną tzw. fartuch, który osłoni Cię przed promieniowaniem rentgenowskim w czasie badania RTG. Będziesz poproszony o przejście do aparatu pantomografu. elektroradiolog poprosi abyś stanął prosto z lekko uniesioną brodą. Przednimi zębami należy przygryźć zagryzak i przełknąć ślinę, W czasie badania RTG panoramicznego nie należy się poruszać.
Cena RTG pantomografii, panoramicznego, uzależniona jest od tego, czy jest wykonana jako samodzielne badanie pantomograficzne, panoramiczne, czy w komplecie ortodontycznym. Kompletów RTG ortodontycznych jest kilka. Do każdego badania pantomograficznego, panoramicznego, lub w komplecie ortodontycznym, w cenie zawarte jest wykonanie badania pantomograficznego, panoramicznego oraz wydanie wyników zgodnie z zapotrzebowaniem ortodonty lub lekarza stomatologa, dentysty kierującego, na Kliszy, CD, e-mail do lekarza stomatologa, dentysty.
RTG pantomografia, panoramiczne, zębów to badanie radiologiczne tz. RTG pantomograficzne, panoramiczne, zębów. Wykonywane za pomocą promieniowania rentgenowskiego. Badanie pantomograficzne używane jest przez lekarzy stomatologów ortodontów, dentystów, w chirurgii twarzoczaszki i ortopedii. Na zdjęciu RTG pantomograficznym, panoramicznym, widoczne są struktury kostne i tkanki miękkie twarzy, szyi, zatoki oboczne nosa czyli przynosowe, stawy skroniowo-żuchwowe, zęby szczęki i żuchwy, wierzchołki korzeni zębowych, patologie chorobowe, próchnica zębów, choroby śluzówki jamy ustnej, choroby kości szczęki i żuchwy.
Badanie RTG pantomografia, panoramiczne, polega na zobrazowaniu struktur kostnych twarzo-czaszki, szczęki i żuchwy, zęba, zębów, korzeni zęba, kanałów korzeni zębów. pantomografia, panoramiczne polega na ocenie radiologicznej pantomogramu przez lekarza stomatologa, dentystę, ortodontę wad zgryzu i chorób przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych, zaplanowanie dalszego leczenia stomatologicznego, dentystycznego, ortodontycznego, ortopedycznego.
Badanie pantomografia, panoramiczne wykonywane jest na nowoczesnym sprzęcie RTG. RTG pantomografia, panoramiczne trwa ok 4 sekundy, W czasie badania RTG pacjent osłonięty jest osłoną radiologiczną.
Do badania RTG pantomograficznego, panoramicznego należy się przygotować. Należy zdjąć wszelkie ozdoby z okolic głowy i szyi, zdjąć okulary, usunąć gumę do żucia z jamy ustnej. Jeżeli jest założony na zębach aparat ortodontyczny stały – to badanie wykonywane jest wraz z aparatem ortodontycznym. Jeżeli jest na zębach aparat ortodontyczny ruchomy, to zdjęcie RTG wykonywane jest w/g wskazań lekarza stomatologa, dentystę, ortodontę.
Badanie RTG pantomograficzne, panoramiczne można wykonać w LR digital x-ray rtg zębów, w lokalizacji Bytom Rynek 12, można zadzwonić na Rynek i umówić wizytę tel. 694 336 219 . Badania RTG pantomograficzne, panoramiczne, zęba , cefalometryczne, zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, skrzydłowo-zgryzowe i zgryzowe zębów oraz zatok, czaszki i TK Wykonujemy na bieżąco bez zapisywania się od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 18.00.